Kto może potrzebować terapii?
„Nie to jest ważne, by krytykować przeszłość,
lecz aby swój własny wysiłek włożyć w lepszą przyszłość”
Stefan Wyszyński
Świadomość tego, że nasze obecne życie nie daje nam pełnej satysfakcji jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian. Podejmuje się więc próby poprawienia obecnego stanu rzeczy. Czasem udaje się to bez większych komplikacji. Czasami jednak człowiek nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić z różnymi sytuacjami, czy emocjami. Wtedy też nadchodzi czas aby zastanowić się nad poszukiwaniem pomocy u specjalisty.
Kto najczęściej szuka pomocy psychologa? Po pierwsze są to osoby, które zmagają się z problemem od dłuższego czasu. Stopniowo sprawiał on, że ich energia i chęci do działania zmniejszały się. Początkowo nie zauważali oni, że różne sytuacje działały na nich destrukcyjnie, dopiero z upływem czasu uświadamiają sobie własne „zmęczenie życiem”. Często nie potrafią one przypisać swojego stanu jednemu detalowi. W takim przypadku terapia psychologiczna ma za zadanie pomóc w odkryciu „wyniszczających” wewnętrznie czynników oraz odpowiednio sobie z nimi poradzić, aby funkcjonowanie człowieka wróciło do całkowitej normy.
Drugą kategorią są osoby, które odczuwają całkowity paraliż swojego codziennego funkcjonowania. Najczęściej wiąże się to z poważniejszymi zaburzeniami funkcjonowania (na przykład: depresja, fobia społeczna). Zazwyczaj objawy pojawiające się w takich sytuacjach są znacznie bardziej wyniszczające i deprymujące dla człowieka oraz jego otoczenia. Terapia psychologiczna przede wszystkim pomaga w poradzeniu sobie z różnymi objawami danego zaburzenia. Ponadto umożliwia akceptację danej sytuacji oraz własnej roli w całej sytuacji i stopniowo wprowadzania zmian w celu poprawy danego stanu rzeczy.
Do psychologa zgłaszają się też często osoby, które chciałyby po prostu lepiej poznać siebie. Dzięki rozmowie oraz różnym testom zwiększają one swoją samoświadomość, dowiadują się o swoich mocnych oraz słabych stronach, sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach czy też efektywnych sposobach komunikowania się z innymi ludźmi. Dzięki temu lepiej radzą sobie w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Jak inaczej opisać osoby, które powinny zaczerpnąć porady psychologa? Na pewno są to ludzie, którym brakuje satysfakcji z życia, nie radzą sobie z codziennymi sprawami i czują, że przerasta ich to co do tej pory było dziecinnie łatwe. Pogorszony nastrój i brak chęci do podejmowania się kolejnych działań, rezygnacja z dotychczasowych aktywności, ciągłe obawy o przyszłość, niemożność samodzielnego poradzenia sobie; to tylko niektóre z elementów, które mogą sugerować, że nadszedł czas aby poszukać wsparcia.
Podsumowując, terapia psychologiczna to forma wsparcia, która zdecydowanie pomaga poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. W końcu kiedy złamiemy rękę zgłaszamy się do lekarza, aby włożyć ją w gips, tak samo kiedy nasze życie zaczyna nas „męczyć” powinniśmy zgłosić się do psychologa. Sama rozmowa pełna zrozumienia i życzliwości oraz brak oceniania, może być pierwszym krokiem do poprawy sytuacji.
mgr Urszula Bajak,
psycholog, spec. psychologia kliniczna