Mity na temat psychologa i terapii
Terapia u psychologa jest tylko dla wariatów.
FAŁSZ
Nie każdy, kto korzysta z pomocy psychologa cierpi na chorobę psychiczną. Bardzo często zgłaszają się osoby, które po prostu nie radzą sobie ze swoimi problemami i poszukują pomocy oraz wsparcia. Rozmowy z psychologiem dają możliwość odnalezienia (często nieświadomych) aspektów sytuacji, co pomaga w zrozumieniu występowania niektórych przykrych wydarzeń z życia. Prowadzenie takiej rozmowy różni się od pogadanki z przyjacielem.
Tak, jak po złamaniu nogi wkłada się ją w gips, tak przy problemach utrudniających codzienne życie można szukać pomocy u psychologa.
Terapia u psychologa trwa całymi latami.
FAŁSZ
Nawet kilka spotkań z psychologiem może znacząco wpłynąć na codzienne życie człowieka, wprowadzając pozytywne zmiany. Psychoterapia nie musi trwać wiele lat, by przynieść oczekiwane skutki. Wszystko jest zależne od skali problemu oraz potrzeb pacjenta.
Psycholog nie robi nic poza słuchaniem.
FAŁSZ
Psycholog posługuje się wieloma technikami, które wspomagają diagnozę i terapię. Podstawową z technik jest oczywiście słuchanie, jednak nie należy zapominać o tym, że słucha on aktywnie, czyli w trakcie rozmowy zadaje pytania dotyczące odczuć i myśli swojego pacjenta. Ponadto często psychologowie korzystają z kwestionariuszy i testów, które wspomagają postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie jak najlepszych metod terapeutycznych.
Terapia wygląda zawsze tak samo.
FAŁSZ
Każdy człowiek jest inny. Kierują nim różne motywy i charakteryzują go różne sposoby myślenia. Dlatego jeśli nawet dwoje ludzi zmaga się z tym samym problemem są traktowani w sposób indywidualny, a terapia jest dostosowywana do ich osobistych potrzeb.
Terapia może być prowadzona tylko dla jednej osoby.
FAŁSZ
Terapia może być prowadzona na wiele różnych sposobów. Jednym z częstszych elementów jest terapia indywidualna, jednak prowadzone są także terapie par lub małżeństw, które mają na celu poprawę relacji w związku. Ponadto często prowadzona jest terapia rodzin, w których wszyscy członkowie rodziny przychodzą i wspólnie z psychologiem analizują występujące wśród nich problemy. Dodatkowo wielu psychologów prowadzi terapie grupowe (grupy wsparcia), na przykład skierowane do osób uzależnionych.
Terapia jest tylko dla bogaczy.
FAŁSZ
Terapia psychologiczna może być kosztowna dla niektórych osób, jednak należy pamiętać, że część kosztów leczenia może zostać pokryta przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Psycholog musi znać zbyt wiele intymnych szczegółów.
FAŁSZ
Prawdą jest, że podczas spotkania z psychologiem poruszane są tematy, które mogą być dla pacjenta trudne i przykre. Jednak psycholog dopytuje jedynie w celach lepszego poznania sytuacji i ukrytych motywów postępowania, których często człowiek sam sobie nie uświadamia. Ponadto pacjent sam decyduje co zostanie powiedziane. Psycholog zaś ma za zadanie skupiać rozmowę na tym, co jest ważne dla pacjenta. Należy jednak pamiętać, że im bardziej jesteśmy szczerzy ze swoim terapeutą, tym lepiej może on nam pomóc.
Psycholog musi być osobą, która jest „poukładana”.
FAŁSZ
Psycholog to też tylko człowiek. Też zmaga się ze swoimi problemami, też ma wady, też zdarza mu się popełnić błąd. Często sam przechodzi wpierw własną terapię, zanim zacznie przyjmować pacjentów. Nie należy zapominać, że biorąc udział w terapii pracujemy z człowiekiem, nie maszyną.
Pójście do psychologa to oznaka słabości.
FAŁSZ
Prawdą jest, że do psychologa wybierają się osoby, które zazwyczaj same nie potrafią sobie poradzić z problemem. Jednakowoż przyznanie się przed sobą samym do istnienia problemu i poszukiwanie profesjonalnej pomocy wymaga wiele odwagi i siły. Ktoś kto podejmuje określone działania aby polepszyć swoją sytuację życiową prezentuje sobą więcej siły ducha niż osoba, która stara się zminimalizować swoje problemy i zepchnąć je do podświadomości.
Psychoterapeuta będzie mnie oceniać i wytykać mi błędy.
FAŁSZ
Każdy psycholog uczony jest by w trakcie spotkania z pacjentem obierać odpowiednią postawę pozbawioną krytyki i osądzania. Poglądy i oceny psychologa nie są mu w żaden sposób pomocne w prowadzeniu terapii pacjenta, z czego każdy terapeuta zdaje sobie sprawę. Dlatego praca psychologa polega na pomocy pacjentowi w zrozumieniu samego siebie i „korzeni” problemu.
Wszyscy dookoła będą wiedzieli, że chodzę do psychologa.
FAŁSZ
Psycholog musi zachowywać tajemnicę zawodową. Ma on jednak obowiązek wyjawić pewne informacje głównie w dwóch przypadkach – w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub kogoś z jego otoczenia albo w przypadku otrzymania pisemnego nakazu sądowego (najczęściej powoływany na świadka).
Czasem psycholog opowiada o swoich pacjentach na superwizji- są to spotkania z innym psychologiem, w celu analizy problemu i jak najlepszego dobrania terapii dla pacjenta. Omawia się jednak wtedy konkretne przypadki, bez podawania danych osobowych. W innych sytuacjach psycholog ma obowiązek postępowania według zasad poufności.
Po terapii już zawsze będę szczęśliwy.
FAŁSZ
Mówiąc ogólnie- terapia opiera się na analizie problemu, odnalezienia przyczyn jego powstania, zmianie podejścia do obecnej (lub przeszłej) sytuacji i sposobu myślenia o niej dzięki czemu problem „zanika” lub zostaje rozwiązany. Jednakowoż nikt nie ma pewności, że z czasem w naszym życiu nie pojawi się nowa sytuacja, która nas przerośnie i pomimo poprzednich doświadczeń okaże się, że sobie z nią nie radzimy. Pamiętajmy jednak, że terapia uczy także samodzielności w radzeniu sobie z problemami. Może więc być tak, że pomimo różnorodności problemów człowiek będzie w stanie poradzić sobie sam.
Uzależnię się od psychologa.
FAŁSZ
Często zdarza się sytuacja, że pacjent ma wrażenie iż nie poradzi sobie bez swojego terapeuty. Jest to głównie spowodowane asymetryczną relacją, jaka występuje w czasie terapii. Jednakowoż zawsze jednymi z celów terapii są zdobycie przez pacjenta większej samoświadomości oraz autonomii i odpowiedzialności w postępowaniu.
mgr Urszula Bajak,
psycholog, spec. psychologia kliniczna